O nás

Začiatok nášho príbehu

Sme mladý manželský pár, Tomáš a Mary. Obaja sme strávili väčšinu života v bytovke, ale našou túžbou bolo mať farmu. Miesto, kde budeme môcť bývať, pracovať a vychovávať naše deti. Miesto, kde je príroda, pokoj, čistý vzduch a kde nie sme obklopení každodenným mestským ruchom.

Obaja sme vyštudovali vysokú školu a žili spoločne kratší čas v našom hlavnom meste. Spolu sme sa rozhodli, že sa chceme presťahovať na farmu. Po necelom roku sme našli našu usadlosť pri obci Okoč na Žitnom ostrove. 

Ako sa nám tu žije

Najprv sme si spoločnými silami prerobili dom a potom sme kúpili aj zvieratá. Medzi prvé patrili psy, potom kurčatá brojlery, neskôr býky, morky, prasatá, sliepky, mačky. Postupne začali pribúdať aj naši zákazníci. Dodnes si pamätáme, komu a kde sme predali prvé kurčatá. Po čase Tomáš nechal prácu v Bratislave a začal sa naplno venovať farme.

Našou túžbou je dať priestor prírode pracovať pre nás a zveľaďovať ju. Umožniť zvieratám aj rastlinám existovať tak, ako boli stvorené.  Veríme, že sa to odrazí na kvalite produktov a na spokojnosti našich zákazníkov. Koncom roka 2020 sme dostali na naše pole BIO certifikát a teda naša zelenina je v BIO kvalite. Naším cieľom je poskytovať kvalitné produkty bez chémie a liečiv. Naše deti sa spolu s nami učia byť dobrými farmármi. 

Živočíšna výroba

Na našej farme chováme viacero druhov zvierat. Kurčatá brojlery, morky, prasatá a jalovice a býky. K ich chovu sme sa dostali počas nášho farmárčenia postupne. Naším cieľom bolo aj je, aby sa zvieratá na farme mali dobre. Aby mali každý deň dostatok krmiva, čerstvej trávy a dobré miesto pre odpočinok. Pre naše broilery a morky sme vymysleli a vybudovali vhodné domčeky, ktoré sú posuvné. Tak im môžeme zabezpečiť vždy čerstvú trávu, na ktorej sa pasú.

Obilie ako krmivo pre naše zvieratá kupujeme od lokálneho farmára. Nie je to v BIO kvalite, ale vieme, že postrekuje a hnojí umelými hnojivami menej, ako je štandard. Hydinu dokrmujeme sójou bez GMO, ktorá je pre nich zdrojom bielkovín. Ošípané dokrmujeme hrachom, ktorý je tiež veľmi bohatý na bielkoviny. Hydina, prasnice aj malé prasiatka dostávajú aj vitamíny a minerály, nepoužívame žiadne hormóny a antibiotiká. Pri výrobe bravčových výrobkov nepoužívame rýchlosoľ, konzervanty a žiadne zvýrazňovače chuti.

Je pre nás dôležité, aby zvieratá boli čo najviac vonku, preto sme tomu prispôsobili chov. Obhospodarujeme 4 ha lúky, kde primárne pasieme naše zvieratá. Máme mobilné domčeky pre nosnice aj pre morky. Tieto mobilné domčeky zabezpečujú pre zvieratá ochranu pred dažďom, slnkom i vetrom. Keďže sú mobilné, vieme ich premiestniť na čerstvú trávu, keď je tráva spasená. Morky aj nosnice majú elektrické oplotenie, ktoré im umožňuje byť na mieste okolo svojho mobilného domčeka. Taktiež ich chráni pred predátormi. Brojlerové kurčatá chováme od piateho týždňa života v mobilných klietkach na lúke. Dovtedy sú vo vyhrievanej miestnosti, pod červenými lampami. V roku 2022 sa nám podarilo začať pásť na lúke aj naše ošípané, čo nám robí veľkú radosť. Momentálne chováme hovädzí dobytok na hlbokej podstielke s veľkým výbehom. Stále sme vo fáze budovania našej farmy, preto dúfame, že sa nám podarí ešte viac pásť zvieratá na lúke. 

Rastlinná výroba

Máme 10 ha ornej pôdy, ktorú sme ešte v roku 2018 zapísali do konverzného obdobia na ekologickú výrobu. Od roku 2020 produkujeme BIO certifikovanú zeleninu a krmivo pre naše zvieratá. BIO pestovanie znamená, že nepoužívame žiadnu chémiu a umelé hnojivá pri pestovaní. Hnojíme maštaľným hnojom alebo hydinovým trusom. Burinu odstraňujeme len mechanicky a rastliny chránime pred chorobami a škodcami výlučne prostriedkami povolenými v ekologickej výrobe. Používame meďnatý postrek proti plesni alebo baktérie na zničenie hmyzu pri mandelinkách zemiakových.

Zo zeleniny pestujeme predovšetkým dobre uskladniteľnú zeleninu ako zemiaky a skúšame vypestovať aj inú zeleninu, napríklad mrkvu, cibuľu, petržlen. Na väčšine plochy pestujeme lucernu, ktorá slúži na odburiňovanie pôdy, keďže je to niekoľkoročná plodina. Kosí sa približne štyrikrát do roka, čiže nedáva možnosť burine vyrásť. Ďalšou výhodou lucerny je, že viaže zo vzduchu dusík do pôdy, čo je veľmi doležité, keďže draslík a fosfor vieme pomerne jednoducho dostať do pôdy hnojom, ale dusíka v hnoji nie je dostatok. Sušenou lucernou kŕmime naše zvieratá. 

Ako funguje objednávanie a predaj

V týždeň rozvozu produktov posielame informačné emaily našim zákazníkom s informáciami o produktoch, ktoré máme v daný týždeň na predaj. Ak máte záujem dostávať tieto emaily, napíšte nám na email zfarmydomesta@gmail.com.

Predávame len náš tovar z našej farmy. Tovar rozvážame pravidelne každé dva týždne, a to v sobotu na odberné mieta v Bratislave a okolí. Dá sa objednať aj rozvoz domov. 

Odberné mieta sú tieto:

  1. 9:00 Dunajská Lužná, štrkové parkovisko pred ZRC 
  2. 10:00 Bratislava – Miletičova, parkovisko od Záhradníckej ulice
  3. 11:30 Bratislava – Lamač, betónové parkovisko cez cestu oproti Lidlu
  4. 13:00 Bratislava – Petržalka, parkovisko pred Carrefour
  5. 14:30 Senec, parkovisko pred Tescom
  6. Rozvoz domov po 16:00 do 20:00, od smeru Senec cez Pezinok, Rača, Staré mesto, Lamač, Petržalka, Dunajská Lužná. Cena za rozvoz: do 50 EUR: 10 EUR
    do 100 EUR: 5 EUR
    nad 100 EUR: zdarma 
0
Počet odchovaných sliepok
0
Árov na volný výbeh
0
Ton spotrebovaného zdravého krmiva

BIO certifikát na produkty z nášho poľa

V roku 2018 sme zaregistrovali naše pole do programu BIO certifikácie, kedy sme museli spĺňať prísné podmienky v BIO pestovaní. Po uplynutí 24 mesiacov, sme dostali BIO certifikát na produkty vypestované na tejto pôde. Nepoužívame žiadnu chémiu a umelé hnojivá pri pestovaní, hnojení, odburiňovaní a v boji s chorobami. 

Galéria

Nákupný košík